Jargon

SKILLSET JARGON / YETENEK YELPAZESi

Assets: Technical Capacities / Teknik Özellikleri

Distant Shots: How accurate is he when attempt to shoot from range. Not related with how frequently occurs. / Uzaktan Şut İsabeti. Ne kadar sık uzaktan şut denediğine gösterge niteliği taşımaz.

Ball Control: How successful is he when situationally create an advantage on first contacts with the ball. Absolutely related with how frequently occurs. (Gonzalo Higuain is far the best imo, his opponents already got skinned when he made his contact) / Topla ilk temasında kendine avantaj yaratabilme becerisi. Ne kadar sık yapabildiğine gösterge niteliği taşır. (Gonzalo Higuain bu konuda iyi örnektir, topun kontrolünü sağladığında halihazırda birkaç kişiyi ekarte etmiş oluyor.)

Last Hits: How successful is he when situation only destines an attempt for score. Not related with how frequently occurs. / Tek şansı golü denemek olduğunda başarıyla neticelendirme becerisi. Ne kadar sık denediğine gösterge niteliği taşımaz.

Offensive Drills: How successful is he when attempts to cut inside from flanks, via outpacing opponents or one-twos. To shorten, “On The Ball” comfortness. Not related with how frequently occurs. / Kanattan rakip ceza sahasına kat ederken, rakip bir oyuncuyu verkaç veya sağından atıp solundan geçmek de dahil olmak üzere herhangi bir şekilde ekarte etme becerisi. Kısaca, topa sahipkenki rahatlığı. Ne kadar sık bunları deneyeceğine gösterge niteliği taşımaz.

Penalties: How successful is he when attempt to take penalty kick. Guts, Poise, Reactions and Commitment levels also have deciding influence on it. But they does not have any effect on this skill’s threshold / Penaltıları gole çevirebilme becerisi. Cesaret, Mukavemet, Reaksiyon ve Adanmışlık seviyelerinin de bu yetenek üzerinde etkileri vardır. Ama, bu yeteneğin hesaplanışına dahil edilmezler.

Potency: Same with IQ on human. Not indicates how determined or ambitious is he to attempt anything for advantage. It only dictates how possible an action can be done with success, style and own flamboyancy. Absolutely related with how frequently occurs. (Axel Witsel’s comfort when roaming with ball makes me love football even more than ever, it can be my personal example) / İnsanlardaki IQ seviyesi gibidir. Bir avantaj yaratmak için ne kadar azimli ve istekli olacağına işaret etmez. Ettiği zamanlarda başarıyla neticelendirme ihtimalini gösterir. Kendine özgü bir stil ve gösterişe sahip olabilir. Kesinlikle ne kadar sık gözlemlenebildiğiyle alakalıdır. (Axel Witsel’in top ayağındaykenki rahatlığı bana futbolu hala daha da sevdirebilen unsurlardan biridir, kişisel örneğim adına bunu söyleyebilirim)

Set Pieces: How successful is his attempts, to turn corners and free-kicks to an advantage, either for score or assist. Absolutely related with how frequently occurs. / Korner ve frikiklerden avantaj yaratabilme becerisi. Skor veya asist katkısı esastır. Kesinlikle ne kadar sık gözlemlenebildiğiyle alakalıdır.

Swerves: How successful is he when attempt to cross or lob the ball with intention of making a pass rather than score. Not related with how frequently occurs. / Topu uzun ve çoğunlukla yüksek oynaması gerekliliğinde, gol üretmekten çok asist üretimi adına başarıyla sonuçlandırma becerisi.

Unpredictability: How successful is he, about how desperate can his opponents to be seen when trying to prevent him from scoring or assisting. Absolutely related with how frequently. / Skor veya asist üretmek adına hangi yola başvurduysa, ona engel olmak adına rakip oyuncuları ne kadar çaresiz gösterebildiğiyle ilgilidir. Kesinlikle ne kadar sık gözlemlenebildiğiyle alakalıdır.

Vision: How resourceful is he when he attempts to measure every possible options ahead to outplay his opponent. Absolutely related with how frequently. / Top ayağındayken, en faydalı hamleyi yapabilmek adına ne kadar akil ve işlevsel olduğunun göstergesidir. Kesinlikle ne kadar sık gözlemlenebildiğiyle alakalıdır.

Smarts: Mental Capacities / Mental Özellikleri

Collaboration: How successful is he when he attempts to cooperate with his teamsters. Not related with how frequently he needs. / Takım arkadaşlarıyla ne kadar uyumlu hareket edebildiğinin göstergesidir. Buna ne kadar sık ihtiyaç duyacağına işaret etmez.

Commitment: How determined is he to maintain concentration, regardless of scoreboard. But even at raging levels while losing and still time to play. / Skor tabelasına bakmaksızın konsantrasyonunu ve azmini nasıl bir istikrar ile sahaya yansıtabileceğinin göstergesidir. Mağlup durumdayken ve hala oynanabilir zaman varken sorumluluk alma dürtüsünü tetikler.

Defensive Intuition: How capable is he when attempts to stop an incoming attack. Can be an interception of opponent’s move , sliding tackle, standing tackle, anticipating a killer pass, defensive positioning against opponent’s set pieces or opponent’s build-up play , et cetera. / Savunma halindeyken rakibi durdurabilme kapasitesidir. Rakip oyuncuların hamlesini öngörmek, kayarak müdahale, kaymadan müdahale, öldürücü bir ara pasını kesme, rakip oyun kurarken veya bir duran top kullanma aşamasındayken faydalı pozisyon alabilme becerisidir.

Guts: How willing is he at maintaining his passion to perform, regardless of scoreboard. Whether tackling, air balls, offensive drills, et cetera. / Birşeyler yapabilmek adına göstereceği üretkenliğe ne kadar istekli olduğunun göstergesidir. Top kapma mücadelesi, hava topu, top sürme örnek gösterilebilir. Başarıyla sonuçlanıp sonuçlanmayacağına dair fikir vermez, teşebbüs edip etmeyeceğini belirler.

Leadership: How irresistable is he at his attempts to persuade referees, supporters, teammates or opponents while on pitch even the matter seems subjective. / Maça dair o atmosferdeki herkese karşı ne kadar ikna edici olabileceğinin göstergesidir. Takım arkadaşları, rakip oyuncular, hakem ve seyirci bunlara dahildir. Sözel veya görsel olabilir. Kaptanlık becerisi de diyebiliriz.

Offensive Intuition: How aware is he when trying to measure and perform every possible scoring opportunities. / Skor üretmek amacıyla pozisyon almaya ne kadar müsait olduğunun göstergesidir.

Poise: How resilient is he under pressure. / Baskıya karşı ne kadar mukavim olduğunun göstergesidir.

Reactions: How proper is his mental approach when an unexpected or expected situation occurs. Whether defensive or offensive. / Beklendik veya beklenmedik bir duruma göstereceği tepkiye karşı ne kadar elverişli ve hazır bir zihinsel yaklaşıma sahip olduğunun göstergesidir.

Work Ethics: How diligent is he against his coach’s plans, whether it requires closing down an opponent or heavy training schedules. How needy is he to deserve his earnings for his services can be another say. / Antrenörünün planlarına, maç içinde rakibe yoğun pres uygulanması talimatına veya ağır antrenman şartlarına ne kadar uyumlu olduğunun göstergesidir. Başka bir deyişle, hizmetleri için ona hak görülen kazançları, hak etmeye ne kadar ihtiyaç duyduğu da denebilir.

Aspects: Physical Capacities / Fiziksel Özellikleri

Aerial Presence: As title says. / Hava hakimiyeti

Athleticism: Determines how nimble on his feet. And higher the skill, reduces recovery time from injuries. / Ne kadar atik olduğunu gösterir. Ayrıca, yetenek yükseldikçe, sakatlıkların iyileşme süreleri ve toparlanma süreci kısalır.

Durability: Vital capacity. Determines how long can he maintain his pace during a match time without being exhausted. / Akciğer kapasitesi. Maç süresince, yorgun düşmeden önce ne kadar fiziksel efor sarfedebileceğini belirler.

Power: Determines how fit is his shape and how decisive is his physical approach during match time. To shorten, scrambling potential. / Genel görünümünün ne kadar fit olduğunu ve gücünün oyuna etkisinin ne kadar belirleyici olabileceğini gösterir. Kısaca, ikili mücadelelerde ayakta kalabilme potansiyeli de diyebiliriz.

Quickness: Determines how fast can he be and how quick can he reach his maximum speed. / Ne kadar hızlı olabileceğini ve maksimum hızına ne kadar kısa sürede çıkabileceğini gösterir.

 

Advertisements